Dobrý den,

máme doma chlapce-sedm týdnů starého. Měsíc byl kojený plně, bohužel asi i díky psychickému zatížení se mi mléko ztratilo a to co nyní v prsou mám, mu opravdu nestačí, takže pije na doporučení Mudr. UM Hipp bio 1. Je stále neklidný, ublinkává, hltá mléko z lahve a vypil by třeba litr kdybych mu ho nabídla. Pripravuji 110 ml UM. Rychle vypije polovinu, přitom se několikrát zalkne a pouští dudlík, sotva lapá po dechu. Nechám ho odříhnout, třikrát silně říhne a potom mu dám dopít druhou půlku mléka.

Po krmení dám do svislé polohy, již začíná brečet a kroutí se, stále polyká a říhá hodněkrát za sebou, mléko mu jde i do úst zpět a většinou se i poblinká. Celé dvě hodiny po krmeni pak bez přestání propláče a já ho nosím nebo jezdím kočárkem, prostě nic nezabírá. Když vyjímečně usne, tak během pěti minut sebou začne házet a opět pláče. Takto mi nespí třeba za celý den ani půl hodinky. Stále ho jen nosím a přesto pláče. Jiná poloha mu nevyhovuje. Postýlku mám podloženou, krmím taky tak aby hlava byla výš než nohy, dostatečně dlouho po krmení odříhává. Někdy se poblinká i dvě hodiny po krmeni, pak pláče dál. Mám mu tedy dát UM i když se poblinká dvě hodiny nebo i tři po předchozím jídle?? Ráda bych věděla, jak ho zklidnit, ale nedaří se. Již jsme všichni doma nervozní a nikdo neví, jak pomoci. U Mudr. jsem byla, pověděla mi, že ho bolí bříško, že kluci na to trpí a že je spokojený. Přibývá na váze krásně, 200 g. týdně. Máme 4800 g. Budu za každou Vaši radu nesmírně vděčná.

Děkuji

Odpověď:

Dobrý den.

Koliky jsou u malých dětí bez ohledu na pohlaví poměrně časté. Není zaručený lék, jak koliky odstranit. Vždy se jedná o individuální hledání a ani v případě velké snahy nemusí být nalezena příčína. Dobrá zpráva je, že věkem se to upraví!

Vaše individuální hledání může spočívat v několika krocích:

1) změnu lahvičky – místo dudlíků, které to pouští někdy příliš rychle, bych zvolila Calmu od Medely

2) návrat ke kojení !!! To je asi zásadní bod. čím větší bude podíl mateřského mléka, tím lépe – nejen s ohledem na bolení bříška, ale i všechny další zdravotní vlivy. Pokud byste chtěla toto, tak bychom pokračovali individuálně pomocí osobní konzultace a po skypu, i telefonu

3) úlevové prostředky – naučit se masáž bříška např. s pomocí aromaterapie. Některým maminkám pomáhají i homeopatika.

A neméně důležitým bodem je péče o pečující – tedy o Vás. Využijte veškeré pomoci, která Vám dopřeje odpočinek a úlevu s domácími pracemi. Abyste to zvládla, potřebujete být v kondici.

Když budete potřebovat, jsem k dispozici na skypu nebo telefonu.

Hodně sil a ať je brzy lépe.

Jitka Herzánová