Otázka:

Dobrý večer.

Mám 16 mesačnú dcéru a manžel ma nutí ukončiť kojenie, že už neni kojenec a že už jej to nič nedáva. Malá ale bez problémov pije a umelé mlieko moc nemusí, aj keď ho má ako dokrm od 4 mesiacov. Tak už kojím len raz denne, ale v prsiach cítim napatie a keď si dám niečo obtiahnutejšie, tak sa mi robí zle. Do konca mesiaca mám ukončiť aj toto posledné kojenie. Ako mám postupovať, mám kojiť obdeň, alebo mám zájsť ku gynekologovi, aby mi dal niečo na zastavenie? Moc ďakujem za odpoveď.

Lucia

Odpověď:

Dobrý den, Lucie.

podle Laktační ligy, s ohledem na doporučení Světové zdravotnické organizace WHO, se doporučuje kojení alespoň do dvou let dítěte. Lze samozřejmě i déle. Za ideální se považuje ukončit kojení v okamžiku, kdy o něj dítě ztratí zájem. Moje doporučení je pokračovat v kojení, tak jak to máte zavedeno – tedy jedou denně. Vaše mateřské mléko stále obsahuje cenné látky podporující imunitu, které dítě nemůže získat jinak než kojením (v mateřském mléce jich bylo popsáno více než sto, v umělém mléce jich bývá jen několik), navíc si myslím, že šestnáctiměsíční miminko má prospěch i z intimity a vzájemné blízkosti, kterou mu chvíle kojení přináší. Nemohu tedy souhlasit s názorem Vašeho manžela. Existují však různé důvody, proč je kojení vhodné ukončit dříve, než si o to miminko řekne samo. Jistě zde jsou i nějaké další důvody, které Vás vedou k tomuto kroku.

Pokud chcete kojení ukončit, kojení vynechte. Pokud byste cítila nepříjemný tlak v prsou, odstříkejte trochu mléka do úlevy. (Odstříkané mléko lze dítěti podat v lahvi). Tvorba mléka by měla postupně ustávat. Orientačně pro Vás – již po několika dnech by se měl tlak v prsou zmírnit, nejpozději od měsíce by měla ustat tvorba mléka. Pak lze ještě nějakou dobu vymáčknout z prsu několik kapiček (to maximálně do půl roku od ukončení kojení). Stahování prsů pevným oblečením není vhodné. Pokud by se Vám zdálo, že tvorba mléka neklesá, pak je opravdu na místě vyhledat gynekologa, jak jste sama zmiňovala.

Přeji Vám i Vaší rodině hodně štěstí vstříc novým dobrodružstvím batolecího věku. :-)

Jitka