Na začátku a v průběhu kojení může nastat několik okamžiků, kdy pocítíte nedostatek mléka. Tvorba mléka se řídí systémem nabídky a poptávky.
Postup pro zvýšení tvorby mléka
- Zkontrolovat techniku kojení. Velmi častou chybou v technice kojení je, že miminko má v pusince malou část dvorce. (Ve své praxi jsem se zatím nesetkala s tím, že by miminko mělo v puse příliš mnoho.) Různé chyby v technice kojení mají za následek neefektivní sání – pro miminko je to pak zbytečně velká dřina, méně se nají, méně stimuluje prsa a tak dále. Nejste-li si technikou kojení jistá, domluvte si konzultaci. Důležitou součástí techniky kojení je také režim kojení. Důležité je kojit, kdykoliv má dítě zájem a zároveň neomezovat dobu kojení.
-
Zvýšená poptávka vede ke zvýšené nabídce. Jsou tři hlavní způsoby, jak dáte svému tělu najevo, že vaše miminko potřebuje více mléka.
a. Kojit z obou prsou při každém kojení. Budou-li při kojení dávat miminko k oběma prsům, zajistíte mu poměrně rychle vyšší přísun mléka. Navíc budou bradavky stimulovány a prsa vyprazdňovány jednou tak často než při kojení z jednoho prsa.
b. Během kojení často a opakovaně střídejte strany. Klidně i čtyřikrát na každou stranu během jednoho kojení. Využívá se zde hlavně poznatku, že nejsilnější stimulace k tvorbě mléka je během prvních dvou minut kojení. Takto si ty „první dvě minuty“ dopřejete až osmkrát během jednoho kojení.
c. Kojit opravdu často. To znamená alespoň 10-12x za den, z toho alespoň 1-2x v noci. Noc je pro kojení příznivá. V noci se tvoří nejvíce prolaktinu. Miminka obvykle dobře spolupracují. Další důvod je, že celonoční pauza by mohla vést a pravděpodobně vedla k tvorbě bílkovin zastavujících tvorbu mléka
d. Mezi kojením odstříkávat. 8-10x za den po dobu 10-15 minut. Nejefektivnější je používat elektrickou dvoufázovou odsávačku, kterou si od nás můžete zapůjčit (-ZDE-). Na obě prsa zároveň. Stimulování obou prsou zároveň má nejlepší efekt. Tyto odsávačky jsou relativně drahé, přestože jsou investicí, která se zdraví vašeho dítěte i vašemu rozhodně vyplatí. Dostupnější variantou je půjčení odsávačky. Při odsávání není cílem získat objem odstříkaného mléka, ale hlavně stimulovat prsa. Proto má odsávání smysl i v případě, že odsáváte jen jednotlivé kapky mléka. Situace se postupně zlepší.
- Nepoužívat lahev ani dudlík. Používání kojenecké láhve s dudlíkem je v rozporu s kojením po celou dobu kojení, nejen v době, kdy se snažíme zvýšit tvorbu mléka. Při kojení je jazyk miminka položen do tvaru korýtka a pracuje převážně kořenem jazyka. Při pití z dudlíku je jazyk zasunut dozadu a špička jazyku vymačkává dudlík proti patru. Při kojení pak má dítě tendenci vysunovat bradavky z úst. Navíc bude postupně čím dál víc preferovat snazší pití z lahvičky před náročnějším kojením. Dudlík – šidítko se v době snahy o zvýšení tvorby mléka nepoužívá, abychom nepřehlédli signály hladu u miminka a jeho ochotu ke kojení.
- Dokrmovat alternativním způsobem. První volbou je odstříkané mateřské mléko z odsávání mezi kojením. Dobrým způsobem dokrmování je hadičkou po prsu (levnější varianta suplementoru) nebo stříkačkou po prstě. Pomůcky naleznete v eshopu v kategorii alternativní způsoby krmení.
Dobrou zkušenost mají některé maminky i s homeopatiky ricinus communis. Ale zásadní důraz musí být vždy ve snaze o zvýšení poptávky a intenzivnější stimulaci prsů ke kojení.
Pozn.: Zpracováno dle doporučení Laktační ligy
Potřebujete pomoc?
Přijedeme, pomůžeme!
Objednejte si konzultaci online či přes naši recepci.