Otázka:

Dobrý den,

dostala jsem na Vás kontakt od kamarádky, že mi poradíte.

Mám prosbu.

Moje snacha v pátek sekcí porodila krásného kloučka o váze 3800g a velikosti 52 cm. 70 hodin mu nedali v porodnici nic k jídlu, že se musí pročistit. Při přikládání vždy usnul a nikdy nic nevyteklo. Snaše se vlastně ani nespouští laktace a to je pustili domů. Ted hledáme, co má jíst či pít, aby se laktace spustila. Řekli jí jen, že by měla vypít aspoň 3 litry a pokud se nespustí do zítřka mléko samo, mají začít umělou výživu.

Moc prosím o rady, zda lze ještě teď nějak ovlivnit laktaci.

Její maminka kojila obě děti a já taky.

Díky

Odpověď:

Dobrý den,

Je potřeba stimulovat prsa. Dítětem nebo kvalitní dvoufázovou odsávačkou. Při kojení se má pít 4,5 litru denně. Je potřeba se do toho nutit. Prsa by měla být stimulována každou celou ve dne a každé tři hodiny v noci.

Není vůbec nic ztraceno. Pokud bude nutný dokrm, je potřeba ho dávat stříkačkou, ne dudlíkem, i když výrobce tvrdí, že je to dudlík jako prso. Normálně lžou, fakt není. To že malému nedali jíst, je správně. Až se divím, že to vydrželi.

Pokud bude snacha chtít, nabízím se jí s pomocí – půjčení odsávačky a hlavně konzultace k upravení techniky kojení.

Držím palce

Ještě jsem zapomněla. Pokud umělou výživu, tak nejlepší by bylo dočasně podávat po prsu stříkačkou se sondou. Sondy mam doma, špatně se shání, ale bylo by lepší, se to naučit spolu…..

Opravdu mi tato situace vede hlavně ke konzultaci…