Otázka:

Dobrý den.

Jsem prvorodička a nejsem si jistá kojením, proto prosíme o radu, tedy několik rad:

mám vždy kojit z obou prsů nebo z jednoho? Jak dlouho?

– malá si ještě často neodříhne, jak ji to máme naučit?

– jak poznám, že miminko už je nakrmené, že má ode mě už dost mlíčka a že bradavku jen „nepoužívá“ jako dudlík?

– přebalovat před kojením nebo po kojení?

– co se škytavkou

-jaký názor máte na používání INFACOLU?

Děkuji předem za odpovědi.

Jana

Odpověď:

Dobrý den, Jano.

Zkusím Vám odpovědět postupně. Neříkáte mi toho mnoho o sobě ani o dceři. Doporučuje se na začátku kojit při každém kojení z obou prsů, aby docházelo k větší stimulaci bradavek a k dobrému nastartování tvorby mléka. To může trvat týden nebo i několik týdnů. Poté v průběhu šestinedělí přejít na systém kojit při každém kojení z jednoho prsu, aby se miminku dostalo i zadního tučnějšího a kaloričtějšího mléka. Existuje ale spousta dobrých důvodu, proč tato pravidla nedodržovat.

Délka i frekvence kojení jsou zcela individuální a jediným spolehlivým vodítkem je prospívání miminka. Pokud má šest až osm pomočených plen za den a dostatečně přibírá, pak je to ok. Některá miminka se dokáží napucnout za 10 minut, jiným to trvá i 40 minut a také je to v pořádku. Většina miminek také střídá intenzivní sání s odpočinkovým požužláváním bradavky (nenutritivní sání). Je to v pořádku, pokud vás okusování bradavky nebolí. Miminko si tím vyměňuje cenné informace s vaším imunitním systémem (zjednodušeně řečeno mu v tu dobu říká, jaké protilátky potřebuje do příštího kojení od maminky vyrobit :) ). Nezanedbatelná je i psychologická funkce vzájemné blízkosti s maminkou.

Pokud by vaše holčička zaostávala v přibývání na váze nebo kojení trvalo obvykle déle než hodinu, doporučovala bych osobní konzultaci s laktační poradkyní kvůli kontrole techniky kojení. Já působím v Praze a okolí, v ostatních regionech si najdete laktační poradkyni na www.kojeni.cz.

K přebalování – každému vyhovuje něco jiného. Většina miminek při kojení pošoupne něco dolů do plínky. Je tedy ekonomičtější přebalit až potom. Některým miminkům vadí zůstat při kojení ve znečištěné plence. Pak je potřeba přebalit i v průběhu kojení. Spavá miminka lze jemně probrat před kojením odstrojením a přebalením. Vyzkoušejte, co bude vyhovovat u vás. Odříhávání v poloze přes rameno s mírným poplácáváním po zádech miminka jistě znáte. Jestli holčička polyká hodně vzduchu, má možná cenu odříhnout i v průběhu kojení. Osvědčuje se i hopsání na velkém míči.

O dětské kolice se vedou nekončící diskuze. Kromě přípravků lze použít i masáž bříška nožičkami, upravit dietu matky a vyloučit věci, které mohou miminko nadýmat. Vhodné je i nechávat miminko na bříšku – to pod dozorem. Přes všechna opatření si některá miminka svou koliku protrpí. Zde doporučím hlavně konzultaci s pediatrem.

Doufám, že Vám moje odpověď pomůže a přeji Vám i dceři spokojené mateřství a hodně vzájemné lásky a radosti.

Jitka