Den před termínem porodu se nám narodil syn, 3230g a 51cm. Jako každá maminka jsem podle instrukcí dětských sestřiček přikládala syna k prsu. Druhý den onemocněl novorozeneckou žloutenkou a stal se tak spavějším miminkem, bohužel jsem syna častěji nebudila a tak se mi začalo vytvářet méně mléka než by syn potřeboval. Samozřejmě jsem si  jako téměř každá maminka prošla tím, že jsem měla na bradavkách ragady, synovi se špatně bradavky chytalo a pro mě jako pro maminku se stalo kojení bolestivé a nepříjemné. Vůbec jsem si nedokázala představit, že budu schopná dále kojit.

Sotva jsem s pomocí paní Herzánové zahojila bolestivé bradavky a naučila se přes velké boje správné technice kojení, přišla další rána. A tou bylo zjištění na kontrole u dětského lékaře týden po propuštění z nemocnice, že syn nepřibral ani gram a naopak měl na váze o 100g méně než při odchodu z porodnice. Vyfasovali jsme od pana doktora krabičku umělého mléka a váhu. Jak by se dalo předpokládat mojí už tak dost tak nalomené psychice tato zpráva na dobré náladě moc nepřidala. Nastal jeden velký kolotoč. Opět tu pro mě byla jedna velká opora paní Herzánová, která mě moc podporovala a věřila, že se mi to povede a budu moct syna plně kojit bez jakýchkoliv dokrmů. V té době jsem tomu sama vůbec nevěřila a už mockrát uvažovala o tom, že přejdu na umělou výživu a budem všichni spokojení. Můj denní režim byl po dobu jednoho, možná dvou týdnů stejný. Jednu hodinu zvážit, nakojit – povzbuzovat syna, aby neusínal, střídat několikrát prsa, znovu zvážit – to, co chybělo do průměrné jedné denní dávky dokrmit pomocí injekční stříkačky buď umělou výživou anebo odstříkaným mlékem. Ve druhé hodině odstříkávat z jednoho i druhého prsa po dobu 10minut, 30minut pauzy a vše nanovo … Při psaní tohoto příběhu už ani nevěřím, že tohle všechno mám za sebou.

Každopádně můj příběh má happyend, nyní jsou synovi 3,5 měsíce a váží 5550g. Dobře přibývá, spokojená je maminka, syn i pan doktor.

Vše zásluhou paní Herzánové a její odborné pomoci. Mockrát děkuji za Vaši velkou pomoc.

Katka a Kryštůfek