Otázka:

Dobrý den paní Herzánová,

l u nás doma, jsem se krásně rozkojila a už od třetího dne, co jsme se vrátili z porodnice, nedokrmuji umělou výživou. Dnes kojím cca po třech hodinách a malá krásně přibývá na váze – dle naší doktorky až moc. Spíše to vypadá, že se přejídá, protože po každém kojení

dost ublinkává mléko (mezi kojením neustále ublinkává čirou tekutinu – vodu, sliny???) a přesto hodně přibírá. Za poslední tři týdny Ela přibrala 950 gramů, evidentně jí chutná:-). Dnes je jí přesně sedm týdnů a váží 4350 gramů. Poslední týden se stává, že se přímo u kojení, cca po pěti minutách u jednoho prsu, strašně rozčiluje, pouští  bradavku, hází hlavičkou ze strany na stranu a vzteká se a křičí – to vše potom končí velkým ublinknutím mlíčka a odmítá se znovu přisát. Může to znamenat, že se přecpala a má dost? Doposud jsme kojili 10 minut z jednoho prsu a 10 minut z druhého prsu, většinou zcela klidně a po kojení byla v pohodě. Techniku kojení stále dodržuji, v tom by neměl být problém. Čím by mohl být způsoben její nynější neklid? Mléka mám myslím dost, opravdu dost vyblinká, prsa se nalévají, Ela saje hodně intenzivně.

Dále bych se chtěla zeptat, kolik by mělo na jedno kojení vypít takovéhle miminko mléka? Půjčila jsem si váhu, tak bych zkusila, jestli jí pití z jednoho prsu stačí. Zkoušela jsem jí už párkrát dát jen z jednoho prsu, ale to byl pak povyk, strašně se rozčiluje:-).

Ta čirá tekutina, kterou ublinkává neustále mezi kojením (třeba i 10x mezi jednotlivými kojeními) – co je to? Budí ji to ve dne i v noci ze spaní, je slyšet, jak jí to jde nahoru a dáví se. Může to být zbytek ze stráveného mlíčka? Nebo sliny?

Jak miminko přimět, aby mu stačilo jen jedno prso, resp. kratší  čas kojení, aby byla sytá, ale ne aby se napucla do takového stavu, kdy velkou část vyblinká?

Předem Vám moc děkuji za radu!!!

S pozdravem

Petra

 

Odpověď:

Dobrý večer,

zdravím vás obě a mám radost, že se vám to povedlo takhle rozjet. Máte za sebou spoustu dobré práce.

K Vašemu dotazu:

tak jak to popisujete mi to zní jako věc, které se říká silný spouštěcí reflex. Znamená to, že Vaše prsa nečekají až bude malá makat a sát a po chvilce jejího snažení velkým proudem spouští mléko. Není to věc, kterou byste mohla ovlivnit vůlí. Je to dáno dispozicemi. Také to bohužel nejde jednoduše přepnout. ALE… dobrá zpráva je,  že existují finty, kterými můžete tok mléka zpomalit. Kombinací několika těchto tipů už se dá dosáhnout viditelného efektu.

1) kojit proti gravitaci – pokud kojíte v sedě, hodně se zakloňte – záda až do polohy pololeh polosed

2) před kojením prsa chladit a trochu odstříkat (do měkkého dvorce)

3) kojení  přerušovat – smyslem přerušení je zastavit spouštěcí reflex.

Dosáhnete toho tak, že stisknete bradavku a asi po 20 vteřinách přestane mléko samovolně vytékat. Nové  spuštění  mléka bude trochu klidnější a dáte malé i kousek pauzy na vydechnutí. Zopakujte několikrát hlavně během prvních minut kojení.

4) nemít příliš dlouhé intervaly – do těch tří hodin je to ok. pokud se udělá hodně  dlouha pauza, prsa jsou pak hodně nalitá, dítě hladové, na začátku saje hodně intenzivně.

Riziko tohoto rychlého toku mléka je v tom, že se dítě dřív než mu to přejde nají tak, až ho tlačí bříško a to je důvodem nespokojenosti. Ale množství mléka se opět upraví k potřebě dítěte – tentokrát směrem dolů (ironie osudu :) ) a bude líp.

Zkuste to takhle a kdy tak se ozvěte.

Hezký  večer

Jitka Herzánová