Otázka:

Dobrý den,

Obracím se na Vás s prosbou o radu. Mám desetidenního synka, kterého kojím s kojícími kloboučky. Syn chce být stále u prsu a nepřibírá. Začala jsem dokrmovat UM, jen na noc a nyní musím i přes den. Ztrácí se mi mléko. Téměř nic nenasaje. Mohla by jste mi prosím poradit, kde je chyba?

Předem děkuji.

Alena

Odpověď:

Zdravím Vás, Aleno.

Bylo by velmi jednoduché říct, že problém je v technice kojení, a byla by to pravda. Dalším rušivým elementem jsou kloboučky. Máte-li vpáčené bradavky, pak se jim nevyhnete (v lepším případě po přechodnou dobu). Ovšem v případě častějších plochých bradavek je na místě nošení formovačů a práce na zlepšení techniky kojení.

K ztrácení mléka zkusím předpokládat, že bylo období, kdy mléka bylo dost. Pak je na vině jednoznačně nedostatečná stimulace bradavek. Což je věc, kterou lze snadno napravit a také je pozitivní, že zvýšení tvorby mléka nastává za tři až pět dní (výjimečně později).

Důležité je říct, že dokrmování nemá probíhat lahví s dudlíkem, ale některým z alternativních způsobů. Jako velmi výhodné se ukazuje krmení stříkačkou (popř. stříkačkou se sondou) po prstu.

Tolik k obvyklému postupu. Zasloužila byste si však v této situaci individuální pomoc laktační poradkyně, která může posoudit nutnost použití kloboučků, naučit Vás správnou techniku kojení a zvolit způsoby dokrmování v mezidobí. Proto Vám moje hlavní doporučení jde tímto směrem.

Přeji Vám hodně úspěchů a radostné mateřství