Dobry den,

rada bych se zeptala, jak je to s rezimem kojeni u 4 tydenniho miminka. Pise se, ze se ma kojenec krmit jakmile si rekne. Problem je, ze nas Adamek by sal porad. Usina a v pripade odstaveni je nevrly. Nase Dr. mi sdelila, ze se prekrmuje. Coz je asi pravda. Snazim se tedy dodrzovat 2 hod. odstup a kojeni po 25 min. Moc se mu to ale nelibi a divoce saje dudlik. Chtela jsem se zeptat, pokud usne pred kojenim, zda se ma budit nebo nechat spat. Dale zda je vhodne kojit vecer po hodine, abychom zanechali vecerni rezim, kdy do 22 hod. spinka, nebo nechat ciste na nem, kdy si sam rekne. Ma vubec smysl nejaky rezim uz zavadet?

Dekuji za odpoved.

Odpověď:

Světová zdravotnická organizace WHO, jejíž doporučení jsou pro české doktory závazná, doporučuje kojit dle potřeby dítěte (tak často a tak dlouho jak si řekne). Zavádět režim u čtyřtýdenního miminka se míjí účinkem, dítě ještě po psychické stránce není pro zavádění režimu zralé.

Zrovna tak kojené dítě se nemůže přejídat (aby bylo potřeba mu regulovat příjem potravy). Omezování kojení naopak vede k mnoha negativním vlivům, které se postupně projevují úbytkem mléka, zelenou stolicí a nespokojeností dítěte, popř. záněty prsů, atd.

Moje doporučení: vaše dítě pozná, kdy chce jíst. Doporučuji zlepšit techniku kojení, aby mohlo být v jídle efektivnější.

Držím palce.

Jitka Herzánová