Otázka:

Potřebuji na půl dne odejít. Synovi jsou dva a půl měsíce a kojíme bez obtíží. Jak má babička syna nakrmit? Vynecháme dvě kojení. Děkuji za odpověď.

Jandulka

Odpověď:

Dobrý den, zdravím Vás.

Dopředu je potřeba si připravit odstříkané mateřské mléko. V ledničce ho lze uchovat 24 hodin – nejlépe na poličce vzadu kvůli výkyvům teploty u dvířek. V mrazáku mateřské mléko vydrží až tři měsíce. V den D sahněte do zásob a ukažte babičce, jak mléko rozmrazit a ohřát v teplé vodě a zkontrolovat teplotu na hřbetu ruky.

Samostné krmení je vhodné provést buď maličkou lžičkou – miminko z ní mléko vysrkne. Další variantou je krmení injekční stříkačkou. Osoba – babička, která miminko krmí mu dá do pusinky poslední článek malíčku (umyté ruky) nehtem dolů spolu se stříkačkou. Miminko obvykle vypije mléko samo nebo ho lze do pusinky velmi zvolna vstřikovat. Pokud budete od miminka potřebovat odejít častěji, je vhodné uvačovat o lahvičce Calma, která simuluje kojení a nepoplete miminko ve způsobu sání.

Také zkuste dopředu promyslet, kde budete moci v průběhu odloučení odstříkat mléko a vyhraďte si na to alespoň 20 -30 minut místo každého vynechaného kojení.

Jitka