Že je mateřské mléko pro miminko to nejlepší, asi víte. Věděli jste ale, kolik složek mateřské mléko obsahuje? A jak je tomuto unikátnímu složení podobná umělá výživa?

Studenti Course for Health Care Providers zjišťovali přesné chemické složení mateřského mléka. Seznam položek je opravdu dlouhý a obsahuje kromě základních složek, jako je voda, laktóza a oligosacharidy i řadu tuků, bílkovin, minerálních látek, ale i dusíkaté látky nebílkovinné povahy, jako je močovina a další, a dvacet základních aminokyselin, stavebních prvků bílkovin. Dále najdeme v mateřském mléku nukleotidy, které tvoří genetickou informaci v DNA a RNA, steroly, vitamíny, růstové faktory, hormony, enzymy a další. I když se výrobci umělých mlék pro kojence snaží co nejvíce se složení mateřského mléka přiblížit, obsahují tato mléka proti mateřskému mléku sotva třetinu ingrediencí. Mateřské mléko je totiž jedinečné a naprosto unikátní. Proto zdravotnické organizace tolik doporučují kojení. Umělá dětská výživa je variantou, která literárně řečeno zachrání novorozenci život, pokud z nějakého důvodu kojení není možné. Kojenecká výživa obsahuje látky potřebné pro růst dítěte a vývoj mozku. Je to dlouhá cesta, která dělí dnešní kojenecká mléka a kondenzované mléka a kukuřičný sirup, které byly používány jako náhražky mateřského mléka před více než sto lety.

Mateřské mléko je klíčové pro imunitu novorozence, má totiž schopnost léčit mnoho věcí. Živé protilátky bojují proti všem infekcím a poraněním od říznutí po infekci v oušku či chřipku, a dokonce jsou schopny zabíjet rakovinné buňky a chrání dítě proti nebezpečné formě E. coli.

Počet látek v mateřském mléce a formuli

Obrázek ukazuje seznam látek obsažených v mateřském mléce a formuli

Přeloženo podle Christie Haskell ze serveru The Stir