Otázka:

Dobrý den,

mám necelých 6 týdnů starou holčičku, kterou už asi 3 týdny krmíme sondou, protože je po operaci rozsáhlého rozštěpu. Asi týden po operaci ji v nemocnici začali zkoušet krmit dudlíkem, ale vypije tak max. 10 ml.

Dlouho jsme sháněli savičku, kterou by byla schopna pít a to se konečně podařilo, ale vypije stále asi 10 ml a začne se vztekat. Pravda je, že jsem stále poměrně ve stresu, tak se chci zeptat, jestli to může být tím, že jí moje mléko prostě nechutná a měla bych vyzkoušet umělé mléko? Nechci ji stále krmit sondou, musí jí to dráždit v krku, protože ji musíme každý den měnit..

Děkuju za radu.

Odpověď:

Dobrý den.

O nechutnání mléka zřejmě nepůjde. Holčička má bohužel znepříjemněn příchod na svět. Spíš je možné, že pro ni krmení stále ještě představuje nepříjemné pocity. Pro hojení jizvy a celkový rozvoj imunity je tady zvláště důležité, že stále dostává mateřské mléko. Existuje lahvička pro děti s rozštěpem, tzv. Habermanova lahev. Je primárně určena pro dobu, kdy rozštěp ještě není odoperován. Vám by mohla pomoci v tom, že netlačí na jizvy a vede až skoro do krku. Sice je to opět až ke krku, ale takhle malým dětem by to nemělo vadit. Navíc je to šetrnější než zavádění sondy až do žaludku a přemostí to období hojení. Otázka je, jestli jí to půjde už teď nebo až později. Dokonce je stále ještě reálné přejít později na kojení přímo z prsu a zbavit se všech „pomůcek“. To předpokládá udržení tvorby mléka dobrou odsávačkou. Je však třeba postupovat po maličkých krocích a v šuplíku mít v zásobě velikou dávku trpělivosti.