Otázka:

Dobrý večer. Mám dotaz. Dcera se narodila 9. listopadu 2011. Bohužel 3 dny po porodu musela malá na operaci, takže jsme odloučené, nemohu ji kojit, jen odstříkávám. Jelikož je to už měsíc a půl, mám pocit, že mléko ubývá, asi tím stresem, že nejsme spolu :-( ….užívám ricinus 5CH…..odsávám tak po 4 hodinach. Mám tedy zvýšit laktaci častějším odsáváním? Mám Medelu Swing elektrickou. Popravdě moc nemám chuť jíst, tak jestli to může být i tím?

Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den.

Velmi vám oběma držím palce v nelehké situaci.

Homeopatikům moc nerozumím, ale ty, o kterých píšete, si maminky pochvalují.  V každém případě je to jen podpůrná věc, podobně jako kojící čaje. Zásadní je nabídka a poptávka – tedy četnost odsávání.

Bylo by snadné vám poradit, abyste se snažila nebýt ve stresu, ale je jasné, že to nejde na povel. Snažte se jíst často po troškách (ale to nejspíš není důvod úbytku mléka), ale co je důležitější – hodně pít. Při kojení je vhodné pít i víc než 4 litry denně a v tomto počasí se do toho prostě člověk musí nutit a sledovat si to. To je první věc, která by mohla o něco pomoct.

Ta zásadní je četnost odsávání. Dá se předpokládat, že je pro vás po čtyřech hodinách málo často. Při odloučení je vždy pracnější vyladit tu frekvenci. Teď na zvýšení tvorby mléka bych doporučila každou hodinu ve dne (tedy vždy v celou) – nemusí to být dlouho a není vhodné používat příliš velký podtlak (do bolesti), je také dobré použít víckrát za jedno odsávání stimulační fázi (ty krátké rychlé tahy) – ideálně vždy, když proud mléka ustává. V noci jsou 4 hodiny nejzazší dobou.

Po dvou až třech dnech takového maratonu  můžete přejít na interval 2-3 hodiny a v noci po 4 hodinách.

Odsávačka SWING je pro vás docela fajn, jediná její nevýhoda je, že musíte odsávat prsa postupně. Naopak výhodou je, že umí dvoufázové odsávání a na rozdíl od jiných značek neničí prsní tkáň.

Také bych se zajímala o to, jak v nemocnici malé mléko podávají. Lahev s dudlíkem je špatně. Stříkačka s prstem, kádinka, lžička, sonda je ok. Zmiňuji to kvůli možnosti přejít později na kojení.

Může se stát, že přikládání k prsu nepůjde samo od sebe, tak se kdyžtak ozvěte, zkusily bychom to rozběhnout.

Mějte se co nejlépe to půjde a držím vám palce.