Otázka:

Prosím o radu. Jednomu z dvojčátek, Matýskovi, vyrostly první dva zuby a od té doby mě, prevít jeden, bolestivě kouše. Mám jedno prso celé rozžvejkané a nevím si rady, jak tomu kousavci domluvit :-( Vyhrožovala jsem mu, že ho odstavím, což u něj způsobilo srdečný smích :-))) Uvažovala jsem, že ho vážně odstavím, ale zas je mi to líto. Nejen kvůli Matýskovi, ale i kvůli Ondrovi. Ondra nekouše, ten má zas jiný problém a sice, že nechce pít cokoli jiného než mléko z prsu. Všechny dudlíky a pítka s žalostným pláčem odmítá. Přišlo by mi na hlavu, abych jedno dvojče kojila a druhému dávala mléko z flašky. Co si mám počít?

Odpověď:

Zdravím všechny tři. :)

Za prvé máte velikou pochvalu za to, že stále kojíte. Za velké osobní nasazení a za všechno nepohodlí a únavu spojenou s péčí o dvojčata.

Postupů k odstranění kousání je několik a je potřeba vybírat a kombinovat podle povahy dítěte, která je v tomto věku již jasně patrná. Určitě velmi důležité je pracovat s intonací. Snažit se odhadnout ještě těsně před kousnutím záměr dítěte (třeba podle kulišáckého pohledu), nasadit kamennou tvář a říci NE a dát dítě od prsu. Pak opět dovolit přisátí a při správném kojení chválit a usmívat se a radovat se a tak… :)

Technicky je kousání odchýlením od správné techniky kojení. Dolní zuby by při kojení vůbec neměly být obnažené a měl by přes ně být vyplazený jazyk. Proto je ideální dovolit přisátí pouze správně, tedy s jazykem přes dolní ret. Opět v devíti měsících už to lze dítěti i ukazovat. Také pomáhá nechat dítě pít hladové a vypustit fáze, kdy si u prsa hoví a má čas na lumpárničky.

Dítě může kousat i kvůli citlivým dásním při rostoucích zubech, pak je možné použít vychlazené kousátko před kojením (dásně se zchladí a při kojení nesvědí).

Některé maminky své zarputile kousající miminko také kousnou, ale tato metoda je diskutabilní.

Většina miminek za několik týdnů na kousání zapomene a vše zase probíhá hladce dál, tak prosím o trochu shovívavosti pro Matýska, zvlášť když už jste se dostali tak daleko.

Hodně zdaru.