Otázka:

Dobrý den, syn se narodil nedonošený ve 34 týdnu. 14 dní jsme byli v nemocnici, teď jsme tři týdny doma. Za týden přibírá kolem 200 g. (váha teď kolem 3000 kg.) v nemocnici spadnul na dva sto, odcházeli jsme s váhou 2390 g. Bohužel nás v porodnici naučili kojit přes klobouček, že má malou pusinku. Přečetla jsem si o negativním vlivu kloboučku a mám z toho teď nervy a pokouším se ho přikládat bez. S kloboučkem krásně pije a přibírá. Párkrát už se mi podařilo, že se přisál bez kloboučku. Bradavky mám celkem malé, zdá se mi, že ji nemůže chytit. Když se nám podařilo přisát, vypil z obou prsů kolem 55 ml. Bojím se, že přestane přibírat. Zdá se mi, že klobouček je pro něj snazší. Jak mám postupovat, abychom se kloboučku zbavili? Děkuji Vám moc za radu.

Odpověď:

Dobrý den,

Mám velikou radost za zdravotnictví, že vás nechali kojit aspoň nějak.:) Takto se u vás podařilo nastartovat tvorbu mléka a udržet ji na dostatečné úrovni – to je velký vstupní potenciál. :)

Ve vašem případě by byla nejvhodnější osobní konzultace. Velmi pravděpodobně jde o to, že bude třeba opravit techniku kojení (klobouček odpustí lecjakou nepřesnost).  Pro dítě by pití bez kloboučku mělo být naopak jednodušší, menší vypité dávky bez kloboučku mi opět ukazují na techniku kojení. A možná na plošší bradavky. K tomu je potřeba se naučit úchop prsu pro ploché bradavky, což sice zní děsně, ale je to taková drobná finta, která hodně pomůže a těžko se popisuje.

A ano máte pravdu, odstranit klobouček stojí za to. Hlavním důvodem je vliv na imunitu dítěte. Dítě při kojení slinami předává přes kůži do těla matky požadavky, jaké imunitní látky potřebuje aktuálně vyrobit a tělo matky již po 4 hodinách dodává, co je třeba. Anebo ty požadavky slintá do kloboučku….. :) A v neposlední řadě to pro vás bude dlouhodobě pohodlnější.