Otázka:

Dobrý den,

potřebovala bych radu ohledně zvýšení laktace. Dceru jsem plně kojila do konce 4 měsíce. Přibývala, s kojením nebyl problém. V době, kdy dceři byly 4 měsíce jsem začala užívat antikoncepci, po které mi bylo dost nevolno. Méně jsem jedla i pila a možná to byl důsledek, proč se mi začalo tvořit méně mléka. Koncem 4 měsíce jí mlíčko již nestačilo, neprospívala a byla pořád hladová. Začala jsem přikrmovat UM + příkrmy. Ted je dceři 7 měsíců, kojím pouze v noci a 1x odpoledne. Mám málo mléka a během jednoho kojení max. 30ml.

Ráda bych kojila více, aniž bych musela dokrmovat UM. Jak zvýšit laktaci a je to vůbec možné, nebo se jedná o normální projev a mléko prostě někomu ubývá? Dost se mi zmenšila prsa. Piji čaje pro kojící, Caro, ale mléka mám stále málo a dcera i prso odmítá.

Děkuji Lucie

Odpověď:

Dobrý den, Lucie

Zvýšit množství mléka lze i v tomto období, až na několik zdravotních výjimek, je to vždy otázka nabídky a poptávky. Pitný režim má být dostatečný, ale sám o sobě množství mléka nezvýší. Zkoušejte nabízet prs vícekrát denně. V 7 měsících je ještě stále mléko hlavním zdrojem jídla a ostatní jen ochutnávání nového jídelníčku.

Aby pro ni nebyl frustrující nedostatek mléka v prvních dnech, lze udělat takovou fintu. Umělé mléko dáte do velké stříkačky a pomocí hadičky (říká se jí sonda pro novorozence) přivádíte mléko k bradavce. (vybavení je otázka asi 20 korun, lze objednat i u nás – samozřejmě za snížené poštovné). Tím se dcera nají a zároveň ve stejném čase stimuluje prsa k vyšší tvorbě mléka. Častější stimulace prsou lze dosáhnout i vhodnou odsávačkou – ideálně dvoufázovou. Za samozřejmost lze považovat zákaz podávání mléka v lahvičce s dudlíkem.

Do týdne by se stav měl zlepšit.

Případné instrukce k používání sondy bych konzultovala raději telefonicky nebo přes skype.

Zdraví Jitka

Potřebujete pomoc?

Přijedeme, pomůžeme!

Objednejte si konzultaci online či přes naši recepci.