Otázka:

Dobrý den,

potřebovala bych poradit. Mám skoro 3 týdenního syna, který se narodil plánovaným císařským řezem. Čtvrtý den po porodu se mi normálně spustilo mléko a neměla jsem žádný problém s kojením. Bohužel mě ale propouštěli domů s antibiotiky kvůli mým neklesajícím teplotám a já měla doma pocit, že nějak mlíčka ubývá, tak jsem pila laktační čaje a mezi kojením poctivě odstříkávala. Antibiotika jsem dobrala a vše se zdálo OK, ale teď syn až moc zkracuje dobu mezi kojením. Pije asi jen deset minut, ale vyžaduje teď už kojení co hodinu a to i v noci a to je pro mne velmi náročné a stresující. Já chci každopádně kojit a nedokrmovat, ale malý beze mě nevydrží ani hodinu a já nemám v podstatě čas se ani najíst – manžel si myslí, že je to tím, že já nejím a tak nemám kvalitní mléko.

Prosím poraďte, ráda bych kojila alespoň co dvě až tři hodiny a věděla, že mezi tím je prcek spokojený, nemusí pořád spinkat, ale on vydrží ležet deset minut, pak se chce deset minut nosit a pak už pláče hlady a cucá si ručičku a hledá prso. V podstatě nedělám nic jiného než kojím – i 20x denně a to určitě není dobře. Mlíčko pije asi minutu hltavě a pak v klidu max.10-15minut a víc už nechce ani z druhého prsa.

Ještě bych se chtěla zeptat na ublinkávání, prý je to normální, když po každém kojení trochu ublinkne? Nemá tak často hlad právě proto? Syn mi skoro vůbec nechce říhat a i když se mu to povede stejně potom ublinkne.

Moc děkuji za váš čas i odpověď.

Odpověď:

Dobrý den.

Zažíváte tzv. první růstový spurt. To je několik dní kolem třetího týdne (a třetího měsíce) věku dítěte, kdy se u něj prudce zvýší potřeba jídla. Také v tu dobu děti rychleji poporostou do délky. Je to velmi obvyklé a trvá to většinou 3- 5 dní.

Špatné, resp. slabé mléko je jeden z nesmyslných mýtů. Slabé mléko se vyskytuje pouze u žen s mentální anorexií a u podvyživených žen třetího světa – tedy v případech, kdy jsou ženy z nedostatku výživy na pokraji smrti. U nás se nevyskytuje, i když méně jíte. Samozřejmě je na místě se o svůj jídelníček starat.

Ublinkávání je normální – ještě se vyvíjí záklopka. Určitě není důvodem nedostatečné výživy miminka (oproti tomu reflux může být, ale to vypadá tak, že miminko blinka prudkým proudem veliký objem mléka i do vzdálenosti 2-3 metru)

Frekvence kojení se upravuje koncem šestinědělí (tedy jste v pulce) a zaleží na mnoha věcech.

To, že kojíte tak často v průběhu šestinedělí znamená, že chlapec má ptřebu častějšího jídla a nemusí to znamenat, že děláte něco špatně. Ale ano, JE TO NAMÁHAVÉ. O tom žádná….

Na druhou stranu dáváte synovi úžasný imunitní základ do života. Nevím, jak bych zdůraznila, jak MOC je dobře, že se snažíte vytrvat.

Ono to bude čím dál lepší, i když člověk má tendenci to v té únavě nevidět. Spěte každou volnou půlhodinku, vykašlete se na domácí práce, přijměte jakoukoliv pomoc, kterou vám okolí může poskytnout.

Já osobně si myslím, že za pár dní se to o něco srovná a do konce šestinedělí se to o víc srovná. Nesnižovala bych počet kojení násilím – to vede k mnoha problémům.

Kdyby to za 5 dní, max. týden nebylo ani o trochu lepší, ozvěte se, bylo by pak na místě zkontrolovat techniku kojení. Ale opravdu si myslím, že se nejedná o nic „anomálního“.