Dobrý den.

Prosim vás moc o radu, jsem už zoufala… Máme 14ti denní holčičku. Od narození byla velmi šikovná krásně se přisála i pila, ale nyní máme velké problémy. Po porodu a první dny jsem měla strašně moc mléka, ale malá nepřibývala, proto jsem navštívila lékárnu a zháněla něco přírodního na zvýšení kvality mléka. Dali mi spirulina 2xdenně 1 tabletku a povedlo se, malá začala nádherně přibývat na váze. Ale nyní máme opačný problém, že se mi skoro přestalo dělat mléko.

Malá pije až každé dvě hodiny…. pije hodně, i čaje na kojeni, dokonce jsem si i koupila ricinus comunis, ale pořád mám mléka málo. Kojím každé kojení z jednoho prsu, zkoušela jsem už i kojit z obou, ale malá mi vypila všechno mlíčko a za dvě hodiny, když chtěla znovu jíst neměla jsem ji co dát. Zkoušela jsem i mezi kojením odsávat mléko, ale nic, mám prsa úplně vycucané. Malá se sice přisaje a tahá, ale buď se začne vztekat a pláče nebo prostě dudlá tak dlouho až usne. Když ji odtáhnu, tak se buď probudí hned a pláče a hledá nebo se vzbudí po 5-30 minutách v postýlce. Tak ji zase přiložim a tak to jde celý den a celou noc. Malá je nervozní a já už taky, je mi do pláče a nevím co dělat. Nerada bych se vzdala kojeni a dala jí umělé mléko…Jste moje posledni záchrana, můzete i prosim poradit co dělat?

Odpověď:

Dobrý den.

Nejlepší by byla osobní konzultace. Potřebovala bych vidět miminko, techniku kojení, Vás, atd… Jste někde z okolí? V nouzi bychom to řešily třeba přes Skype.

Add množství a kvalita mléka.

Pokud nejste anorektička, tak nemáte nekvalitní mléko. Mléko je v pořádku. Otázka je jeho množství a proč ho ubylo, když ho bylo dost. (technika kojení? Stres a únava? Nemoc? Omezování doby kojení?…)

Pokud mléka ubylo, pak jediná spolehlivá cesta je zvýšit stimulaci prsou. Samotné čaje, homeopatika a podobně to nerozjedou. Mají velmi dobrý vliv na psychiku – a duševní klid už tomu může pomoci podstatněji, ale stejně jde o podstatně vyšší stimulaci.

Podstatně vyšší – tedy každou hodinu ve dne obě prsa a každé tři hodiny v noci. Je velmi rozumné použít na střídačku dítě a další hodinu kvalitní dvoufázovou elektrickou odsávačku (lze zapůjčit za 40/den).

Je potřeba se připravit, že tento rytmus je potřeba dodržet (třeba 5-7 dní, ale i déle) do opětovného rozběhnutí tvorby mléka.

Ale opravdu ráda bych vás obě viděla, abychom zkusily najít, proč se to stalo a předešly opakování.

Pak je to dřina a stres…

Mezitím je potřeba dokrmovat (ideálně tím odstříkaným mlékem po prsu)